Tutkimus: Tekoäly nousemassa yritysten suurimmaksi kyberuhkaksi
Joka toinen organisaatio ei koe olevansa valmistautunut tekoälyjärjestelmiin kohdistuviin hyökkäyksiin, ja tekoäly onkin noussut kyberturvallisuuteen liittyvien investointien kärkeen. Samalla geopoliittinen tilanne vaikuttaa yhä enemmän kyberturvallisuustyöhön. Tiedot ilmenevät PwC:n tuoreesta Digital Trust Insights -tutkimuksesta, johon vastasi lähes 4 000 liiketoiminta- ja teknologiajohtajaa yli 70 maasta ja alueelta.
Joka toinen organisaatio ei koe olevansa valmistautunut tekoälyjärjestelmiin kohdistuviin hyökkäyksiin, ja tekoäly onkin noussut kyberturvallisuuteen liittyvien investointien kärkeen. Samalla geopoliittinen tilanne vaikuttaa yhä enemmän kyberturvallisuustyöhön. Tiedot ilmenevät PwC:n tuoreesta Digital Trust Insights -tutkimuksesta, johon vastasi lähes 4 000 liiketoiminta- ja teknologiajohtajaa yli 70 maasta ja alueelta.
Tekoäly muuttaa nopeasti organisaatioiden toimintaa ja synnyttää uusia kyberriskejä. Peräti puolet Digital Trust Insights -tutkimukseen vastanneista johtajista kertoo tekoälyjärjestelmiin kohdistuvien hyökkäysten olevan kyberuhka, johon heidän yrityksensä on varautunut kaikista heikoiten. Taakse jäävät niin pilvipalveluihin liittyvät uhat (40 %), kolmansien osapuolten tietomurrot (34 %) kuin kiristyshaittaohjelmat (33 %).
Valtaosa (84 prosenttia) yrityksistä suunnittelee kasvattavansa ensi vuonna investointeja kyberturvallisuuteen, ja lähes kolme viidestä (58 %) nimeää tekoälyn investointien tärkeimmäksi painopisteeksi. Panostuksille näyttää olevan tarvetta: esimerkiksi vain hieman yli kolmannes organisaatioista on ottanut täysimääräisesti käyttöönsä tietoaineistojen mallinnuksen ja datakuvaston.
”Tekoälyyn, datan hallintaan ja sääntelyvaatimuksiin on kiinnitetty huomiota jo vuosia. Tästä huolimatta monilta organisaatioilta puuttuu edelleen sekä turvallisen tekoälyn käytön perusedellytykset että kokonaiskuva siitä, missä data sijaitsee ja miten sitä käytetään”, PwC Suomen kyberturvallisuusliiketoiminnasta vastaava partneri Antti Herrala toteaa.
Geopoliittinen tilanne muuttaa yritysten kyberturvallisuusstrategioita
Tutkimus osoittaa, että geopoliittinen tilanne vaikuttaa merkittävästi yritysten kyberturvallisuustyöhön. Vain kuusi prosenttia organisaatioista kertoo, ettei toimintaympäristön muutoksilla ole ollut vaikutusta niiden kyberstrategiaan. Eniten vaikutusta johtajat sanovat olleen toimittaja- ja kolmansien osapuolten sekä toimitusketjun riskeihin (50 %), kybervakuuttamiseen, poikkeamien hallintaan ja kriisivalmiuteen (49 %) sekä kyberuhkien analysointiin, geopoliittisen toimintaympäristön seurantaan ja viranomais- ja toimialayhteistyöhön (47 %).
Tutkimukseen vastanneet johtajat pitävät uhkien havaitsemista (50 %) sekä tietojenkalastelun tunnistamista ja torjuntaa (42 %) keskeisimpinä tekoälyn käyttöalueina kyberpuolustuksessa.
”Kyberturvallisuudessa korostuu yhä enemmän yritysten resilienssikyky. Kyberturvallisuuden tavoitteena ei ole ainoastaan liiketoiminnan suojaaminen, vaan myös sen varmistaminen, että yrityksellä on luottamusta edetä ja kehittyä turvallisesti. Organisaatioiden pyrkiessä hyödyntämään tekoälyn tarjoamia mahdollisuuksia kyberresilienssistä on tehtävä liiketoiminnan keskeinen kyvykkyys, joka huomioidaan alusta alkaen ylimmän johdon päätöksenteossa”, Herrala sanoo ja jatkaa:
“Suomessa monet organisaatiot eivät ole vieläkään riittävän varautuneita nopeasti muuttuvaan kyberympäristöön. Organisaatiot, jotka onnistuvat tässä, ovat paremmassa asemassa innovoimaan luottavaisin mielin ja jatkamaan toimintaansa myös häiriötilanteessa.”
Lisätietoa tutkimuksesta
Digital Trust Insights -tutkimukseen vastasi yhteensä 3 934 liike-elämän ja teknologia-alan johtajaa 71 maasta ja alueelta. Tutustu tutkimusraporttiin »